خانه / مقالات آموزشی / مکانیک / نمایشنامه کارخانه ربات سازی روسوم

نمایشنامه کارخانه ربات سازی روسوم

نمایشنامه کارخانه ربات سازی روسوم در ایران به اسم های مختلفی شناخته میشود.

  • نمایشنامه کارخانه ربات سازی روسوم
  • نمایشنامه روبات‌های جهانی روسیه
  • نمایشنامه ربات‌های جهانی روسوم
  • نمایشنامه روباتهای جهانی راسوم
  • نمایشنامه روبات‌های عمومی روسوم
  • نمایشنامه R.U.R 
رمان کارل چاپک
کارخانه ربات‌سازی روسوم اثری از کارل چابک

مردی به نام روسوم به مطالعه زیست‌شناسی دریایی می‌پردازد و در سال ۱۹۳۲ او به‌طور تصادفی ماده‌ای شبیه پروتوپلاسم کشف می‌کند و سعی می‌کند با آن حیواناتی را شبیه‌سازی کند. تا ثابت کند که نه تنها خدا غیرضروری است، بلکه هیچ خدایی نیز وجود ندارد اما برادرزاده او که فقط می‌خواست خیلی سریع ثروتمند شود، عموی خود را در یک آزمایشگاه زندانی کرد و این ماده را برای شبیه‌سازی انسان به کار گرفت و اولین گروه ربات‌ها را می‌سازد که مانند خدمتکارانی در اختیار اربابان انسان خود به کار گرفته ‌شوند.

روسوم جوان کارخانه‌هایش را ساخت و هزاران ربات خلق کرد.

حتما مطالعه کنید: مقاله تاریخچه رباتیک ؟

چند سال بعد:

باگذشت ۷۰ سال در حدود سال ۲۰۰۰، ربات‌های ارزان و در دسترس تمام مردم جهان است.
آن‌ها کاملاً ضروری‌اند چرا که باعث می‌شوند قیمت‌های محصولات یک پنجم قیمت قبلی باشد.
هلنا دختر رئیس‌جمهور یک کشور قدرتمند صنعتی است که همچنین نماینده یک سازمان حقوق بشر است که می‌خواهد ربات‌ها را آزاد کند.
وقتی وارد کارخانه ربات‌سازی جزیره روسوم می‌شود با مدیرکل کارخانه ملاقات می‌کند. مدیران کارخانه به حرف‌های او می‌خندند و مسخرش می‌کنند چون ربات‌ها را مثل لوازم خانگی می‌بینند.
هلنا درنهایت متقاعد شده است که اتحادیه بشریت برای ربات‌ها پول هدر دادن است، اما همچنان بر این واقعیت استوار است که ربات‌ها باید یک روح داشته باشند. بعدها، Domin مدیر کارخانه ربات سازی اعتراف می‌کند که او را دوست دارد و هلنا را مجبور به ازدواج با خود می‌کند.

نامیشنه نامه rur فارسی
کلمه روبات گرفته شده از واژه Robota در زبان چک و به‌معنی برده و کارگر است

ده سال بعد

هلنا و پرستارش نانا در مورد رویدادهای جاری به‌خصوص در کاهش تولد انسان صحبت ‌کردند.
هلنا و همسرش Domin خاطرات آن روز را مرور و تاریخچه جهان را در ده سال اخیر را به‌طور خلاصه بیان کردند، جهانی که اقتصاد آن متکی بر ربات‌ها قرارگرفته است. هلنا با دکتر Gall  ملاقات کرد و فرمود آزمایش‌های جدید حول ربات‌ها و دکتر گال این آزمایش‌ها را شرح می‌کند. آن‌ نسخه‌ پیشرفته و کاملی هستند. هلنا در خفا فرمول موردنیاز برای ساخت ربات‌ها را می‌سوزاند. شورش ربات‌ها در پایان کار به‌جزیره روسوم می‌رسد.

شورش ربات ها

درحالی‌که ربات‌ها کارخانه را محاصره کرده بودند، هلنا گفت که فرمول لازم را برای ساخت ربات‌های جدید سوزانده است.
هلنا برای جلوگیری از پایان بشریت و دفاع از اقدامات خود این کار را انجام داد باوجوداینکه می‌دانست نتیجه مستقیم این کارش مرگ قریب‌الوقوع خود او میشود.

روبات های جهانی روسیه
کلمه ربات توسط Karel Capek نویسنده نمایشنامه R.U.R برای اولین بار استفاده شد

کشتار انسان‌ها

دولت ربات­ها اقدام به جستجو برای پیدا کردن انسان‌های زنده کرد تا به Alquist کمک کند، اما آن‌ها قادر به یافتن هیچ انسانی نشدند. مقامات دولت ربات­ها از او خواهش می‌کنند که فرمول را تکمیل کند، حتی اگر به این معنی باشد که مجبور است یک ربات دیگر را بکشد و به او اجازه می­دهند که روی هر تعداد رباتی که لازم دارد آزمایش کند تا فرمول را کامل کند.

تحقیق در مورد ربات ها
وقتی ربات ها شورش میکنند

Alquist موافقت می­کند تا با کشتن و کالبدشکافی ربات­ها فرمول را بازسازی کند. در حین آزمایش‌ها متوجه می‌شود که بین دو ربات احساس عاشقانه ایجاد شده ‌است و او این  دو ربات را آدم و حوای دنیای جدید می­نامد.

درباره‌ی آسان ربات

من امین غلامی، مدرس رباتیک و طراح انواع ربات ها هستم و قصد دارم در این وب سایت مطالب کاربردی در زمینه رباتیک را با شما به اشتراک بگذارم

همچنین ببینید

چرخ ساده

انواع چرخ ها

در این مقاله با انواع چرخ ها آشنا میشوید و در مورد هرکدام اطلاعاتی به دست می آورید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.